Avşa Adası'na Nasıl Gidilir? [Tüm Ulaşım Seçenekleri]

Avşa Adası, Balıkesir'ın Marmara Bölgesi'nde yer alan dört tarafı sularla kaplı bir kara parçasıdır. Avşa Adası, bir ada olduğu için de ulaşım sadece feribotlar ile sağlanmaktadır.

Avşa Adası'na ulaşım sağlayabileceğiniz rotaları öğrenmek, dilediğiniz yerden en kolay şekilde adaya gelmek istiyorsanız bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası'na Nereden & Nasıl Gidilir?

Avşa Adası'na ulaşım, İstanbul'dan kalkan hızlı feribotlar, Tekirdağ ve Erdek üzerinden kalkan arabalı feribotlar ile sağlanmaktadır. Adaya Eskişehir, Bursa İzmir gibi diğer illerden gelecek tatilciler öncelikle Erdek İskelesi'ne gelmelidir. Ardından Erdek üzerinden kalkan Gestaş, Adalar 1 ve Marmara Ro Ro feribotları ile adaya geçmeleri gerekmektedir.

"Avşa Adası'na araba ile nasıl gidilir?" diye soran cevabımız ise; Avşa Adası'na araba ile sadece Tekirdağ ve Erdek üzerinden kalkan arabalı feribotlar ile gidilmektedir. Arabalı feribotlar dört mevsim seferlerine devam etmektedir. Her gün en az iki tane olmak üzere sefer bulunmaktadır.

İstanbul'dan Avşa Adası'na Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Avşa Adası'na Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Avşa Adası'na ulaşım, sadece yaz aylarında, İDO'nun düzenlemiş olduğu hızlı feribotlar ile sağlanmaktadır. 

İstanbul'dan Avşa Adası'na seferleri olan hızlı feribotlar, İstanbul'un Yenikapı, Bostancı ve Avcılar limanlarından kalkmaktadır. Yenikapı'dan Avşa Adası 3,5 saat, Bostancı'dan Avşa Adası 4 saat, Avcılar'dan Avşa Adası ise 4,5 saat sürmektedir.

İstanbul Avşa Adası bilet fiyatları ise seçeceğiniz bilet kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Avşa Adası'na sefer düzenleyen İDO'da 2 adet bilet kategorisi bulunmaktadır. Bunlar "PROMO" ve "EKONOMİ"  olmaktadır. Ekonomi biletleri, Promo kategorisindeki biletlere göre çok daha uygun olmatkadır. Ancak 2 hafta önceden alınması gerekmektedir. İstanbul Avşa Adası bilet fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için ilgili içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

İstanbul'dan Avşa Adası'na yaz aylarında her gün sefer düzenlenmekte olup, bayram gibi özel günlerde ek seferlerde eklenmektedir.

Tekirdağ'dan Avşa Adası'na Nasıl Gidilir?

Tekirdağ'dan Avşa Adası'na Nasıl Gidilir

Tekirdağ'dan Avşa Adası'na ulaşım, Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde yer alan Akport Limanı'ndan sefer düzenleyen Ömer Kaptan, Öz Kaptan, Yavuz Naz, Marmara Ro Ro, Adalar 1 feribotlarından biri ile sağlanmaktadır.

Tekirdağ'nda Avşa Adası'na ulaşım arabalı feribotlar ile ortalama 3 saatlik yolculuk ile sağlanmaktadır.

Tekirdağ'dan Avşa Adası seferleri düzenleyen feribotların çoğu yaz ve kış döneminde hizmetlerine devam etmektedir. Bu sebeple Tekirdağ üzerinden dilediğiniz zaman adaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tekirdağ - Avşa Adası bilet fiyatları ise İDO bilet fiyatlarına göre çok daha uygun olmaktadır. Tekirdağ bilet fiyatlarını öğrenmek için ilgili içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

Erdek'ten Avşa Adası'na Nasıl Gidilir?

Erdek'ten Avşa Adası'na Nasıl Gidilir

Erdek'ten Avşa Adası'na ulaşım, Erdek sahilinde yer alan Erdek Limanı'ndan sefer düzenleyen, Marmara Ro Ro, Adalar 1 ve Gestaş arabalı feribotları ile sağlanmaktadır.

Erdek - Avşa Adası seferleri yaz ve kış olmak üzere dört mevsimde devam etmektedir. Bu sebeple adaya kışın gelmek isteyen tatilciler diledikleri zaman Erdek'ten gelebilirler.

Erdek'ten Avşa Adası'na bilet fiyatları seçeceğiniz feribota göre değişiklik göstermektedir. Ancak bilet fiyatları İstanbul ve Tekirdağ'dan çok daha uygun olmaktadır.

Ankara, İzmir, Bursa ve Balıkesir'den Avşa Adası'na Nasıl Gidilir?

Ankara, İzmir, Bursa ve Balıkesir gibi büyük illerimizden Avşa Adası'na ulaşım oldukça kolay olmaktadır. Öncelikle yapmanız gereken adaya nereden geçeceğinizi belirlemek olacaktır. 

Avşa Adası'na Ankara, İzmir, Bursa veya Balıkesir'den gelmek için; Öncelikle Tekirdağ, Erdek veya İstanbul limanlarına ulaşım sağlanması gerekmektedir. Ardından bu limanlardan kalkan feribotlar ile adaya rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.

Çevre illerden Avşa Adası'na kış aylarında gelmek isteyen tatilciler Erdek veya Tekirdağ üzerinden gelmeyi tercih etmeliler. Çünkü kış aylarında İstanbul'dan Avşa Adası'na sefer düzenlenmemektedir.

Avşa Adası'na Arabayla Nasıl Gidilir?

Avşa Adası’na arabayla gidebilmek için İstanbul, Erdek ve Tekirdağ’dan kalkan arabalı feribotları tercih edebilirsiniz. Böylelikle Avşa Adası’na arabanız ile çok rahat ulaşım sağlayabilir, Avşa Adası’nda arabınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Avşa Adası'na sefer düzenliyen arabalı feribotlar, sadece Erdek ve Tekirdağ'dan kalkmaktadır. Bu sebeple araçlarınız ile öncelikle Erdek veya Tekirdağ limanlarına gitmeniz gerekmektedir.

Avşa Adası'na araba ile gelecek tatilciler sefer saatlerinden ortalama 2 saat önce iskelede bulunup araç sırasına girmelilerdir. Çünkü araçlar sıra ile alınmaktadır.

Tekirdağ ve Erdek üzerinden seferleri bulunan arabalı feribotlar yaz ve kış döneminde aktif olarak hizmet vermektedir. Bu sebeple aracınız ile dilediğiniz mevsimde adaya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Avşa Adası'na Kışın Nasıl Gidilir?

Avşa Adası'na kış aylarında ulaşım, Tekirdağ ve Erdek limanları üzerinden sağlanmaktadır. İstanbul üzerinden seferler kış aylarında durdurulmaktadır.

Avşa Adası’na kışın Erdek ve Tekirdağ üzerinden seferler her gün devam etmektedir. Dilediğiniz gün adaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kış aylarında çetin hava şartlarında seferler nadiren durdurulmaktadır. İptal olan seferleri bilet gişelerinden veya gişeyi arayarak öğrenebilirsiniz.